Den 8

27. listopadu 2016 v 11:39 | V. |  Listopad
Jak už jsem psala dříve, studuji VŠ. Mým oborem je psychologie. Někeré z vás možná v tuhle chvíli napadá, že je to ironie, protože si myslíte, že si akorát chci vypěstovat poruchu příjmu potravy. Není to tak. Vím o PPP víc, než leckdo, kdo se dá na dietu. Vím, že ty hranice jsou tenké a mlhavé, ale vím, že já je nepřekročím. Nebojím se tloušťky ani jídla. Poruchy příjmu potravy řídí strach, já se nebojím. Anorektičky neustále snižují svůj kalorický příjem a nakonec se vyhladoví k smrti, pokud jim někdo včas nepomůže. Mých 5000 kJ je v normě, nehodlám to číslo snižovat, nechci, aby můj mozek ovládl strach z jídla. Pokud člověk přesně ví, co dělá, nemůže se mu situace vymknout z rukou.

Nechci být vychrtlá kost a kůže, chci být štíhlá, chci mít pěkný kulatý zadek, hezky tvarované nohy, chci mít vyrýsované svaly na břiše i na zádech. Ne moc, jen tak, abych si při pohledu do zrcadla mohla říct: "Wow, dokázala jsi to, vypadáš fantasticky.

V angličtině slovo DIET znamená nejen dietu, ale také jídelníček, zkrátka to, co jíme, ať je to cokoli. Čeština rozlišuje mezi jídelníčkem (zdravý, nebo nezdravý včetně přejídání se) a dietou (záměrném omezování se v jídle). Je dobré tenhle rozdíl znát, protože většina motivačních citátů je v angličtině a i tak nějak lépe znějí. Každý, kdo se chce někam dostat, má svou motivaci. Já jsem si na tapetu mobilu dala tento citát.
Právě tady je třeba chápat ten rozdíl. Pro většinu živočichů je jídlo jen palivo, lidé z jídla udělali společenskou událost, emocionální berličku, nejlepšího přítele a nenáviděného nepřítele, dokonce drogu. Musíme se znovu naučit, že jídlo je palivo. Čím kvalitněji se budeme stravovat, tím lépe na tom budeme. Jídlo má vliv na naši psychiku, na naši fyzičku, na naši energii a na naše vnitřní pochody, musíme si ho umět správně vybrat. Ten citát jsem si na telefon dala také proto, abych nezapomněla, že nejde jen o počet kilojoulů, ale i o druh jídla. A až zase navýším svůj příjem, abych nespadla ke starým zvykům.

Dnes začíná druhý týden mojí diety. Je překvapivé, jak si tělo rychle zvykne na změny. Dřív mi moc nezáleželo na tom, co jím. Sníst tabulku čokolády na posezení? Žádný problém. I dnes bych to dokázala, ale netoužím po tom, nemám na čokoládu chuť. Když jsem se nezřízeně cpala, probouzela jsem se ráno hladová. Dnes se tak neprobouzím. Občas, když jdu spát hodně pozdě, tak mám hlad, protože večeřím kolem půl sedmé, ale ráno se vzbudím a netrpím hlady. Překvapuje mě to. Nejsem si jistá, jestli je to dobře.

Nicméně, dieta mě v lecčems omezuje. Nedávno začaly vánoční trhy a já mám obrvskou chuť dát si nějakou tu dobrotu jako je trdelník nebo pečené maso, ale nemůžu. S pečeným masem by nebyl takový problém, není nijak tučné, jenže já bych si ho nedala k obědu, ale jen na chuť, když jdu zrovna kolem. V tomhle mám výhodu, že jsem studentka bez práce. Nemám peníze na rozhazování, takže po všech těch voňavých lákadlech jen mlsně koukám.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Baryys Baryys | Web | 27. listopadu 2016 v 12:06 | Reagovat

Vím, co je to anorexie, sama jsem si tím prošla. Taky se snažím držet dietu, tak abych měla vypracovanou postavu.
Nemít tolik peněz,aby sis nakupovala jídlo, na které máš chuť může být vyhodou, ale za peníze si můžeš zase koupit kvalitnější jídlo bez nějakých chemikálií.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama